Sadzonki jeżyny

lp.Gatunek Roślinymultiplat*P9/0,5lP11/1lC1,5/1,5lC2/2l
1Borówka Amerykańska2,30 zł3,5 zł 6,30 zł 
2Jagoda Kamczacka2,30 zł3,5 zł4,50 zł6,30 zł 
3Jeżyna bezkolcowa     
4Żurawina    5,00 zł
5Świdośliwa  5,00 zł  
6Rabarbar 1,3 zł   

*zamówienie na sadzonki w multiplacie przyjmujemy do września bieżącego roku i sadzonki są do odbioru na wiosnę w roku następnym

Przy zakupach hurtowych proponujemy upusty:

  • przy zakupie powyżej 2000 zł – 3%
  • przy zakupie powyżej 5000 zł – 5%
  • przy zakupie powyżej 10 000 zł – 8%
  • przy zakupie powyżej 20 000 zł – 10%

Jeżyna Rubus fruticosus jest rośliną która do tej pory była znana przede wszystkim jako roślina leśna i mało rozpowszechniona. Obecnie sadzonki jeżyny zyskują na popularności w produkcji konwencjonalnej jak i amatorskiej. Owoce nadają się zarówno na rynek deserowy jak i przemysłowy.

Stanowisko pod uprawę sadzonki jeżyny

Jeżyna jest rośliną, o stosunkowo nie wielkich wymaganiach względem gleby i stanowiska. Najlepszym stanowiskiem pod uprawę jeżyny są miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru, nie będące zastoiskiem mrozowym. Jeżyna preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym (pH 6,0), żyzne, nie przesuszające się.

Wybór sadzonek jeżyny

sadzonki jeżyny - owoceSpotyka się w obrocie sadzonki jeżyny zarówno kopane jak i produkowane w pojemnikach. Ważną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru sadzonek jeżyny jest ich zdrowotność, pochodzenie i czystość odmianowa. Materiał doniczkowany można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Rośliny sadzi się kilka centymetrów głębiej niż rosły w szkółce, natomiast glebę wkoło świeżo posadzonej rośliny należ starannie docisnąć. Rozstawa sadzenia sadzonek jeżyny uzależniona jest od siły wzrostu odmiany i sposobu formowania krzewu. Odległość w rzędzie między roślinami wynosi od 1,0 do 2,5 metra, natomiast odległość między rzędami powinna wynosić od 2,5 do 4,0 m, tak by umożliwić swobodny przejazd ciągnika.

Prowadzenie roślin

sadzonki jeżyny z naszej hodowliWiększość odmian produkcyjnych jeżyny, to odmiany owocujące na pędach dwuletnich. W przypadku takich odmian jeżyny stosuje się dwuletni system prowadzenia. Jeżyna najczęściej prowadzi się w postaci szpaleru, przy podporach. Wiosną wyrastają nowe pędy z pąków korzeniowych lub zlokalizowanych w okolicy szyjki korzeniowe. Na początku lata pędy te osiągają długość w zależności od odmiany od 1,5 do 4m., w tym okresie ważne jest usunięcie wierzchołka pędu, aby roślina rozkrzewiła się. W następnym roku uprawy, na przedwiośniu skraca się pęd główny do długości 1,5-1-7m. A pędy boczne na długość 30-40cm. Z paków usytuowanych na pędzie głównym lub na pędach bocznych wyrosną pędy owoconośne. Po zakończonych zbiorach pędy jeżyny które owocowały wycina się tuż przy szyjce korzeniowej, usuwa się także nadmiar pędów jednorocznych tak aby pozostawić 5 -7 pędów do owocowania na przyszły rok.

Dostępne odmiany sadzonki jeżyny w sezonie 2019/2020:

sadzonki jeżyny – Black Satin
Odmiana owocuje w poł. VIII. Posiada atrakcyjne, duże, błyszczące, owoce, które po zebraniu długo utrzymują świeżość. Roczny przyrost wynosi ok. 1,2 m, pędy bez kolców, wzniesione, wymagają podpór. Odmiana plonuje regularnie (6- 10 kg z krzewu). Wymaga okrywania na zimę, odporna na choroby i szkodniki.

sadzonki jeżyny – Navaho
Owocuje w VIII. Owoce bardzo jędrne, z atrakcyjnie połyskującą skórką o wadze 6-8 g, bardzo dobrze znoszą transport. Krzew silnie rosnący, pędy wzniesione, bez kolców, o dużej wydajności. Odmiana bezkolcowa na dwuletnich pędach odporna na antraknozę i na większość chorób

sadzonki jeżyny – Thornfree
Odmiana owocuje poł. VIII-koniec IX. Odmiana o dużych owocach, bardzo dobrze znoszących transport i zamrażanie. Plonuje bardzo obficie, wymaga silnego cięcia. Roślina odporna na choroby. Pędy pozbawione kolców, wymagają podpór i okrywania na zimę.

sadzonki jeżyny - krzew

Polecamy również przeczytanie artykułu w poradniku ogrodniczym.