Gospodarstwo Ogrodnicze Koter

Różaneczniki

Rośliny ozdobne – jednoroczne, dwuletnie i wieloletnie rośliny, także drzewa i krzewy, o dużych walorach dekoracyjnych np. o pięknych i ciekawych kwiatach, owocach, ulistnieniu, zabarwieniu pędów, pokroju, a także interesujących właściwościach

Wśród roślin z rodziny wrzosowatych możemy wyróżnić wiele gatunków ozdobnych. Szacuje się, że rodzina ta jest reprezentowana przez około 3500 gatunków, z czego w Europie znanych jest około 50. W Polsce dziko występuje 13 gatunków. 

Większość gatunków z tej rodziny stanowią niewielkie krzewy, krzewinki. Kształt i forma w obrębie tej rodziny potrafi być różna. Liście mogą być drobne igiełkowate jak u wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris) lub duże i skórzaste jak w przypadku różaneczników (Rhododendron). Liście mogą być zimozielone jak np. u kalmii szerokolistnej (Kalmia latifolia) lub sezonowe jak u azalii wielkokwiatowej, lub pół zimozielone jak u azalii japońskiej (Azalea mollis, Azalea japonica).

Rhododendron - Różanecznik
Różanecznik - Rododendron

Warto pamiętać, że rośliny o sezonowym ulistnieniu, potrafią się na jesieni niezwykle efektownie przebarwiać na kolory w różnych odcieniach żółci, pomarańczy czy czerwieni. Okres kwitnienia u roślin wrzosowatych w zależności od gatunku przypada od wczesnych miesięcy wiosennych (wrzośce Erica), później azalie różaneczniki po wrzosy, które kwitną późną jesienią. 

W obrębie tej rodziny można odnaleźć także rośliny okrywowe np. golterię pełzająca (Gaultheria procumbens) czy żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon), która także dostarcza cennych jagód.

Dzięki takiej różnorodności barw, form i terminów kwitnienia, przy odpowiednim doborze gatunków w naszym ogrodzie zawsze będzie coś ciekawego dla oka.

Spis treści

Oferta roślin ozdobnych - wiosna 2020

Azalie Wielkokwiatowe Rhododendron hybridum

Różaneczniki

Azalie Japońskie

Facebook
Twitter
LinkedIn

Oferta naszej szkółki obejmuje również sadzonki jeżyny, borówki amerykańskiej i jagody kamczackiej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty sadzonek roślin jagodowych na sezon 2020!