Sadzonki jagody kamczackiej
Sadzonki jagody kamczackiej, czyli potocznie suchodrzewu jadalnego (Lonicera caerulea var. kamtschatica Sevast.), zyskują coraz bardziej na popularności i coraz powszechniej są uprawiane na towarową skalę.
Jest kilka przyczyn tak rosnącej popularności jagody kamczackiej. Krzewy jagody kamczackiej mają małe wymagania glebowe i klimatyczne, posiadają dużą odporność na mrozy, a kwiaty charakteryzują się dużą tolerancją na wiosenne przymrozki. Owoce jagody kamczackiej dojrzewają najwcześniej w sezonie i już na początku maja można cieszyć się dojrzałymi owocami.
Jagoda kamczacka jest rośliną długowieczną, której okres produkcji szacuje się na nawet 30 lat.
Szkółka Krzewów Jagodowych Koter oferuje najwyższej jakości sadzonki jagody kamczackiej w najpopularniejszych odmianach. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.
Spis treści
Jagoda kamczacka sadzonki - oferta na sezon 2020
Nasza szkółka jagody kamczackiej i innych krzewów jagodowych produkuje sadzonki w kilku rodzajach doniczek. W ofercie posiadamy sadzonki jagody kamczackiej w multiplatach, ale także w pojemnikach:
- P9/0,5l
- P11/1l
- C1,5/1,5l
- C2/2l
Gwarantujemy najwyższą jakość sadzonek. Korzystając z naszego materiału szkółkarskiego i odpowiednio planując nasadzenia oraz prowadzenie plantacji z pewnością osiągniesz satysfakcjonujący Cię zbiór pysznych owoców.
Oferujemy sadzonki jagody kamczackiej w 12 odmianach:
- Aurora
- Indygo gem
- Honeybee
- Wojtek
- Zojka
- Ruben
- Rebeka
- Jolanta
- Tola
- Atut
- Duet
- Karina
Jagoda kamczacka - cena sadzonki
Oferujemy sadzonki jagody kamczackiej w multiplacie, doniczce P9 oraz pojemniku P11 i C1,5. Cena sadzonki uzależniona jest od jej rozmiaru oraz ilości zamawianych sztuk.
*zamówienie na sadzonki w multiplacie przyjmujemy do września bieżącego roku i sadzonki są do odbioru na wiosnę w roku następnym.
Ceny za sadzonki ustalamy indywidualnie. Cena uzależniona jest od wielkości zamówienia.
Po szczegóły zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.
Zadzwoń i zapytaj o szczegóły oferty!
Dla ułatwienia całego procesu przygotowaliśmy kilka praktycznych porad dotyczących uprawy jagody kamczackiej, które znajdziesz poniżej.
Jak wybrać sadzonki jagody kamczackiej
Sadzonki jagody kamczackiej a lub suchodrzew jadalny (Lonicera caerulea var. Kamtschatica) jest krzewem długowiecznym o nie dużych wymaganiach klimatycznych. Owoce suchodrzewu jadalnego są jednymi z pierwszych owoców jagodowych dostępnych na rynku owoców deserowych w w kraju. Jagoda kamczacka jest gatunkiem sadowniczym od niedawna uprawianym w Polsce, niemniej jednak ze względu na wielorakie zastosowanie owoców w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym zyskuje na popularności. Owoce bogate są w witaminy makro i mikroelementy, antocyjany i kwas askorbinowy. Między innymi dzięki wyżej wymienionym właściwościom jagoda kamczacka zyskuje na popularności.
Mimo iż wiele aspektów uprawy jagody kamczackiej wymaga dopracowania, to podstawowe zabiegi uprawne począwszy od doboru materiału szkółkarskiego, są podobne jak w przypadku innych krzewów jagodowych.
Wybór odpowiedniego materiału szkółkarskiego do zakładania plantacji jest równie ważnym elementem powodzenia uprawy jagody kamczackiej, co wybór i przygotowanie miejsca, zmianowanie czy nawożenie. Warto zastanowić się nad tym i materiał nasadzeniowy jagody kamczackiej zamówić z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że odmiany, które nas interesują, będą dostępne w szkółce w ilościach, które potrzebujemy. W zdecydowanej większości gospodarstw szkółkarskich mamy dostęp do sadzonek produkowanych w doniczkach. Materiał doniczkowany daje nam gwarancje, że sadzonka będzie mieć nienaruszoną bryłę korzeniową, co pozwala nam sadzić nie tylko wczesna wiosna czy jesienią, ale cały rok. Sadzonki doniczkowane po posadzenie nie są zmuszone do regeneracji systemu korzeniowego, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo przyjęcia się sadzonek jagody kamczackiej. W szkółkach najczęściej sadzonki jagody kamczackiej oferowane są w pojemnikach P9 (0,5 litra) jak również większych 1, 2 lub 3 litrowych.
Sadzonki w większych pojemnikach są droższe w porównaniu od roślin w P9, jednak sadzonki takie są bardziej rozkrzewione i rozbudowane. Jednak należy pamiętać, iż podczas oceny sadzonki należy również zwracać uwagę nie tylko na część nadziemną, czyli ilość i długość pędów, ale również na kondycję i jakość systemu korzeniowego. Aby dokonać obserwacji bryły korzeniowej, należy wyjąc roślinę z doniczki i dokonać oględzin korzeni. W dobrej jakość sadzonce powinna mieć jasne i liczne korzenie. Takie korzenie świadczą o poprawnej zdrowotności sadzonki jagody kamczackiej, oraz o tym, że korzenie są młode, a sadzonka powinna z łatwością się przyjąć. Jeśli natomiast korzenie są ciemne i poskręcane na dnie doniczki, może to oznaczać, iż korzenie w wyniku przetrzymania w doniczce postarzały się, a to może skutkować gorszym przyjęciem się rośliny na miejsce stałe. Przed sadzeniem warto rozluźnić delikatnie bryłę korzeniową, dzięki temu rośliny będą się lepiej ukorzeniać po posadzeniu. Rośliny jagody kamczackiej bardzo dobrze reagują na taki zabieg.
Jakie odmiany jagody wybrać
Kolejnym bardzo ważnym aspektem podczas wyboru sadzonek jagody kamczackiej jest prawidłowy wybór odmian. Do niedawna jagoda kamczacka była traktowana jako roślina o marginalnym znaczeniu w produkcji ogrodniczej, jednak w wyniku prac hodowlach wielu ośrodków naukowych udało się wprowadzić do produkcji odmiany wartościowe pod względem produkcyjnym.
Najważniejsze ośrodki hodowlane pracujące nad jagodą kamczacką są w Rosji Bakczarskim Ośrodku Północnego Sadownictwa (FGUP Bakcharskoe), Japoni (wyspa Hokkaido), Kanadzie oraz w Polsce. Prace hodowlane w ośrodu Rosyjskim prowadzone są przedewszystki na dwuch lokalnych gatunkach Lonicera caerulea var. Edulis oraz Lonicera caerulea var. Kamtschatica, które pochodzą z północno wschodniej Azji (Syberia, Kamczatka). Stąd też taka wytrzymałość na mróz jagody kamczackiej. Krzewy znoszą mrozy poniżej -40°C a kwiaty nawet do -8o°C.
Oba te gatunki różnią się od siebie siłą wzrostu, plonowaniem, wielkością i smakiem owoców. W Japonii oba te gatunki krzyżowano z innym, dziko rosnącym gatunkiem Lonicera caerulea var. Emphyllocalyx. Ma to na celu uzyskanie odmian równomiernie dojrzewających o smacznych owocach. Bardzo zaawansowane prace hodowlane prowadzone są w Kanadzie (Uniwersytet Saskatchewan). Od ponad 20 lat programy hodowlane oparte są na krzyżowaniu lokalnego gatunku Lonicera caerulea var. Villosa z innymi wcześniej wymienionymi gatunkami. W Polsce prace hodowlana nad jagodą kamczacka rozpoczęła pani Zofia Łukaszewska z mężem Hieronimem. Z prac hodowlanych pani Zofii uzyskano wiele cennych odmian produkcyjnych, które są obecnie powszechnie stosowane w nasadzeniach produkcyjnych. Najpopularniejsze odmiany pochodzące z polskich prac hodowlanych to „Wojtek” „Zojka” „Jolanta” „Ruben” „Rebeka”. Obecnie prace hodowlane są ukierunkowane na odmiany o smacznych dużych owocach, które nie będą miały tendencji do opadania i będą nadawały się do zbioru kombajnowego. Szczególnie polecane odmiany do uprawy sadzonki jagody kamczackiej to:
Jagoda kamczacka Wojtek
Krzew o pędach wzniesionych, rośnie na wysokość 1,7 m i 1,5 m szerokości, kwiaty pojawiają się w pierwszej połowie kwietnia, dla lepszego plonowania wymagają zapylenia krzyżowego. Odmiana polecana jako zapylacz to: Zojka, Ruben, Karina. Owocuje w pierwszej połowie czerwca, przeciętny plon waha się w granicy 6 kg z krzewu.
Jagoda kamczacka Zojka
Odmiana charakteryzuje się wysoką plennością i silnym wzrostem. Owoce tej odmiany nie osypują się i nadają się do zbioru mechanicznego. Najlepszym zapylaczem dla tej odmiany jest Wojtek i Ruben
Jagoda kamczacka Karina
Krzew tej odmiany posiada pędy wzniesione do 2 metrów wysokości, kwitnie w pierwszej połowie kwietnia, odpowiednim zapylaczem dla tej odmiany jest Wojtek. Owocuje od połowy maja. Odmiana bardzo plenna. Owoce duże długości 2,5- 3 cm, podłużne, ciemnoniebieskie, smaczne, słodko kwaśne.
Jagoda kamczacka Atut
Pokrój wzniesiony, płasko kulisty, wysokość do 1,5 metra. Kwitnie w połowie maja, dla lepszego plonowania wymaga zapylacza, najlepszymi są Wojtek i Duet. Owoce duże średnia masa 1,3 g, ciemnogranatowe o przyjemnym aromacie
Jagoda kamczacka Duet
Pokrój krzewu wzniesiony, wysokość do 1,5 metra. Kwitnie w połowie kwietnia, jako zapylacz poleca się odmiany Wojtek i Atut. Owocuje w pierwszej połowie czerwca. Owoce duże walcowate o średniej masie 1,3g.
Jagoda kamczacka Ruben
Odmiana późna, która daje wyjątkowo smaczne owoce.
Jagoda kamczacka Rebeka
Odmiana zaliczana do późnych. Owocuje w drugiej połowie czerwca. Odmian plenna, owoce się nie osypują.
Wszystkie wymienione wyżej odmiany i nie tylko dostępne są w naszej ofercie.
Odmiany kanadyjskie
- Aurora
- Honeybee
- Indigo Gem
Uprawa jagody kamczackiej - wymagania rośliny
Jagoda kamczacka nie należy do szczególnie wymagających krzewów. Zakładając plantację, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach uprawy i tej rośliny i wymagań, które trzeba spełnić, by plon był doskonałej jakości.
Wymagania glebowe
Jagoda kamczacka nie jest wymagająca w stosunku do gleby. Znakomicie radzi sobie praktycznie na większości gleb. Nie toleruje jedynie gleb ciężki i podmokłych i suchych i nadmiernie przepuszczalnych.
Jagoda kamczacka nie jest wymagająca w stosunku do gleby. Znakomicie radzi sobie praktycznie na większości gleb. Nie toleruje jedynie gleb ciężki i podmokłych i suchych i nadmiernie przepuszczalnych.
Zapotrzebowanie na wodę
Preferuje stanowiska wilgotne. Zaleca się podlewania plantacji, ponieważ brak wody lub susza wpływa negatywnie na rozwijanie się owoców i prawidłowy rozwój krzewu.
Zapotrzebowanie na światło
Jagoda kamczacka jest rośliną światłolubną, dlatego rośliny na słonecznych stanowiskach owocują obficiej w porównaniu do roślin uprawianych w zacienionych miejscach
Sadzenie jagody kamczackiej
Rośliny jagody kamczackiej nie należą do krzewów wymagających specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepszym materiałem do sadzenia są sadzonki jagody kamczackie, powyżej 30 cm, dobrze rozkrzewione. Najczęściej spotykane są sadzonki jagody kamczackiej w doniczkach P9 i P11. Sadzonki w doniczce można sadzić cały rok, jednak najlepszym okresem sadzenia jest jesień.
Stanowisko do sadzenia
Bardzo dobrym przed plonem dla jagody kamczackiej są warzywa okopowe. Zaleca się sadzenie sadzonek jagody kamczackiej po warzywach, ziemniakach lub innych roślinach okopowych.
Jagoda kamczacka - ile sadzonek na hektar ?
W zależności od sposobu zbioru przyjmuje się dwa różne sposoby sadzenia:
- Do zbioru ręcznego – odległość między rzędami: 2,5-3,5 m, w rzędach 1,0-1,5 m (średnio 2500 – 4000 szt./ha).
- Do zbioru mechanicznego – odległość między rzędami 4,0-4,5 m, w rzędach 0,5-0,7 m (średnio nawet 4200 do 5000 szt./ha)
Sadzonki sadzi się do dołków niewiele większych niż bryła korzeniowa. W celu rozluźnienia gleby warto zaprawiać dołki próchniczną glebą, torfem lub kompostem.
Podczas zakładania plantacji warto pamiętać, aby sadzić różne odmiany jagody kamczackiej, ponieważ większość odmian jest obco pylna. Odmiany wzajemnie zapylające się należy sadzić rzędami lub blokami po kilka rzędów w bloku.
Oprócz sadzonek jagody kamczackiej oferujemy doskonałej jakości materiał szkółkarski borówki wysokiej w najpopularniejszych odmianach. Sprawdź ofertę sadzonek borówki amerykańskiej na sezon 2020!