Sadzonki borówki i jagody kamczackiej - Gospodarstwo Koter - białe logo
Gospodarstwo Ogrodnicze Koter

Jak Rozmnożyć Borówkę Amerykańską

Facebook
Twitter
Drukuj

Jak rozmnożyć borówkę amerykańską (Vaccinium corymbosum) ? To pytanie zadaje sobie wielu amatorów tej coraz bardziej popularnej w Polsce jagody. My postaramy się w kilku akapitach streścić najważniejsze informacje na ten temat.

Czytając ten artykuł, poznasz trzy najpowszechniej stosowane sposoby na rozmnożenie borówki. Dowiesz się kiedy i jak przygotować sadzonki, oraz jak o nie dbać by w przyszłości zapewniły jak najwyższy plon. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Sposoby rozmnażania borówki amerykańskiej

Sadzonki borówki amerykańskiej można sporządzać na kilka sposobów. Borówka, mimo iż można ją rozmnażać na wiele sposobów, zaliczana jest do roślin, które trudno rozmnożyć. Roślinę można rozmnażać drogą generatywną, poprzez siew nasion, jednak uzyskane sadzonki z punktu praktycznego będą bezużyteczne, ponieważ nie będą dziedziczyły cech roślin matecznych. Rozmnażanie z siewu jest wykorzystywane jedynie w pracach hodowlanych.

Borówka amerykańska najlepiej mnożna jest metodą wegetatywną. Znane są metody pozyskiwania sadzonek zdrewniałych, zielonych, a także ostatnimi czasy bardzo popularne i wydajne staje się rozmnażanie sadzonek borówki amerykańskiej metodą kultur tkankowych.

Zdrewniałe sadzonki borówki amerykańskiej

Sadzonki zdrewniałe borówki amerykańskiej sporządza się w grudniu. Najlepsze do tego celu są pędy długości 30-120 cm i grubości ołówka. Tak ścięte pędy przechowuje się w temperaturze 0-5O℃, w przewiewnym miejscy w ażurowych skrzyniach wypełnionych torfem lub trocinami.

W marcu lub kwietniu tnie się pędy na sadzonki długości 10-12 cm. Każda sadzonka powinna mieć około 4-5 pąków liściowych, dolne cięcie najlepiej wykonać pod pąkiem. Następnie pocięte sadzonki moczy się w ukorzeniaczu, a następnie umieszcza w podłożu torfowym, w szklarni lub skrzyniach inspektowych w tunelach.

Zielne sadzonki borówki amerykańskiej

Ukorzenianie sadzonek borówki zielnych lub półdrewnianych jest metodą powszechnie stosowaną. Pędy przeznaczone do sporządzenia sadzonek z mateczników pobiera się od drugiej połowy czerwca do połowy lipca. Są to pędy tegoroczne. Z pobranych pędów sporządza się sadzonki długości około 10 cm. Sadzonki zielne traktuje się ukorzeniaczem. 

Przygotowane w ten sposób sadzonki borówki umieszcza się w podłożu do ¾ ich wysokości. Temperatura podłoża powinna mieścić się w przedziale od 20 do 26°C. Sadzonki takie należy w sposób umiarkowany zacieniać. W trakcie ukorzeniania się sadzonki borówki należy zadbać o odpowiednie nawadnianie (najlepiej automatyczne), a także ochronę przed chorobami grzybowymi. Ukorzenione sadzonki pod koniec sierpnia wymagają wietrzenia i hartowania.

Rozmnażanie metodą in-vitro

Ostatnimi czasy metoda kultur takowych zwana metodą in-vitro, zyskuje na znaczeniu. Jest to niezwykle wydajna metoda, ponieważ daje ona możliwość wyprodukowania bardzo dużej ilości sadzonek przy stosunkowo niewielkiej powierzchni. Niektóre źródła podają o możliwości wyprodukowania ponad 10 tysięcy sadzonek przy 6 m² powierzchni laboratorium. 

Mimo wysokich kosztów początkowych potrzebnych do rozpoczęcia rozmnażania tą metodą (sprzęt laboratoryjny, zapewnienie sterylnych warunków, narzędzie etc.) biorąc pod uwagę ilość sadzonek, na które rozbijają się te koszty, wydatek na pojedynczą sadzonkę jest niewielki. 

Więcej na blogu

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę prywatności.