Gospodarstwo Ogrodnicze Koter

Sadzonki jeżyn

Jeżyna (Rubus fruticosus) jest rośliną, która do tej pory była znana przede wszystkim jako roślina leśna i mało rozpowszechniona. Obecnie sadzonki jeżyny zyskują na popularności w produkcji konwencjonalnej jak i amatorskiej. Owoce nadają się zarówno na rynek deserowy jak i przemysłowy.

Oferta Szkółki Roślin Jagodowych Koter obejmuje wysokiej jakości sadzonki jeżyny bezkolcowej w najpopularniejszych odmianach. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty!

Jeżyna Bezkolcowa - Owoce

Spis treści

Jeżyna bezkolcowa sadzonki - odmiany dostępne w sezonie 2020

Sadzonki jeżyny Black Satin

Odmiana owocuje w połowie sierpnia. Posiada atrakcyjne, duże, błyszczące, owoce, które po zebraniu długo utrzymują świeżość. Roczny przyrost wynosi ok. 1,2 m, pędy bez kolców, wzniesione, wymagają podpór. 

Odmiana plonuje regularnie (6- 10 kg z krzewu). Wymaga okrywania na zimę, odporna na choroby i szkodniki.

Sadzonki jeżyny Navaho

Owocuje w sierpniu. Owoce bardzo jędrne, z atrakcyjnie połyskującą skórką o wadze 6-8 g, bardzo dobrze znoszą transport. Krzew silnie rosnący, pędy wzniesione, bez kolców, o dużej wydajności.

Odmiana bezkolcowa na dwuletnich pędach. Odporna na antraknozę i na większość chorób

Sadzonki jeżyny Cacanska Bestrna

Odmiana powstała z krzyżówki Dirksen Thornless i Black Satin. Charakteryzuje się bardzo dużymi, cylindrycznymi owocami i dużą wydajnością plonu.

Owoce jeżyny Cacanska Bestrna doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia jak również do mrożenia i na przetwory.

Sadzonki jeżyny Thornfree

Odmiana owocuje poł. VIII-koniec IX. Odmiana o dużych owocach, bardzo dobrze znoszących transport i zamrażanie. Plonuje bardzo obficie, wymaga silnego cięcia.

Roślina odporna na choroby. Pędy pozbawione kolców, wymagają podpór i okrywania na zimę.

+48 609 263 865

Zadzwoń i zapytaj o szczegóły oferty!

Uprawa jeżyny

Jeżyna jest rośliną, o stosunkowo niewielkich wymaganiach względem gleby i stanowiska. 

Najlepszym stanowiskiem pod uprawę jeżyny są miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru, niebędące zastoiskiem mrozowym. Jeżyna preferuje gleby o odczynie lekko kwaśnym (pH 6,0), żyzne, nieprzesuszające się.

Czarna Jeżyna Bezkolcowa

Wybór sadzonek

Spotyka się w obrocie sadzonki jeżyny zarówno kopane jak i produkowane w pojemnikach. Ważną rzeczą, na jaką należy zwrócić uwagę podczas wyboru sadzonek jeżyny, jest ich zdrowotność, pochodzenie i czystość odmianowa. Materiał doniczkowany można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Rośliny sadzi się kilka centymetrów głębiej niż rosły w szkółce, natomiast glebę wkoło świeżo posadzonej rośliny należ starannie docisnąć.

Rozstawa sadzenia sadzonek jeżyny uzależniona jest od siły wzrostu odmiany i sposobu formowania krzewu. Odległość w rzędzie między roślinami wynosi od 1,0 do 2,5 metra, natomiast odległość między rzędami powinna wynosić od 2,5 do 4,0 m, tak by umożliwić swobodny przejazd ciągnika.

Prowadzenie roślin

Większość odmian produkcyjnych jeżyny, to odmiany owocujące na pędach dwuletnich. W przypadku takich odmian jeżyny stosuje się dwuletni system prowadzenia. Jeżyna najczęściej prowadzi się w postaci szpaleru, przy podporach. Wiosną wyrastają nowe pędy z pąków korzeniowych lub zlokalizowanych w okolicy szyjki korzeniowe. 

Na początku lata pędy te osiągają długość w zależności od odmiany od 1,5 do 4 m. W tym okresie ważne jest usunięcie wierzchołka pędu, aby roślina się rozkrzewiła. W następnym roku uprawy, na przedwiośniu skraca się pęd główny do długości 1,5-1,7 m. A pędy boczne na długość 30-40 cm. Z paków usytuowanych na pędzie głównym lub na pędach bocznych wyrosną pędy owoconośne. Po zakończonych zbiorach pędy jeżyny, które owocowały, wycina się tuż przy szyjce korzeniowej. Usuwa się także nadmiar pędów jednorocznych, tak aby pozostawić 5-7 pędów do owocowania na przyszły rok.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jako Szkółka Krzewów Jagodowych i Różaneczników oferujemy również sadzonki borówki amerykańskiej, sadzonki jagody kamczackiej oraz sadzonki różaneczników. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!