Innowacje, nowe trendy uprawowe nie omijają również rolnictwa i sadownictwa. Chęć zdobycia nowych rynków, zmiany klimatyczne i bardziej ukierunkowane gusta konsumentów zmuszają plantatorów do wymiany sadzonek borówki amerykańskiej. Pomimo tego, że borówka amerykańska jako roślina długowieczna może rosnąć w tym samym miejscu nawet 15lat, rzadko mamy do czynienia z takim zjawiskiem.
Wśród starych odmian, cały czas najlepiej trzyma się Bluecrop — swoisty wzorzec produkcyjny. Problem z Bluecropem rodzi natomiast zjawisko, jakie towarzyszy jego zbiorom, tj. słynna górka Bluecropowa. Bardzo duża podaż na rynku gwałtownie obniża cenę, stąd Bluecrop stał się swoistym przecinkiem między odmianami wcześniejszymi takimi jak Duke, Chanticleer, EarlyBlue a późniejszymi jak Eliott czy Chandler.
W opinii plantatorów bardzo zyskuje na znaczeniu odmiana Bluegold, która pozwala wypłaszyć górkę Bluecopową. Wśród trendów widzimy również znaczące odejście od sadzenia odmiany Patriot — która posiada shelf-life niewystarczający do obrotu poza rynkiem lokalnym. Plantatorzy coraz śmielej przyglądają się odmianom licencyjnym- które jednak jak wynika z naszych obserwacji, niekoniecznie dobrze radzą sobie w Polskich warunkach. Jeśli posiadamy zbyt na owoce, który uwzględnia w cenie owocu to, że sadzonka z licencją jest kilkukrotnie kosztowniejsza od sadzonki bez licencji — możemy pokusić się o próby na innych odmianach. W innym wypadku, Standardy odmianowe takie jak Duke, Bluecop, Chandler, Eliott sprawdzą się równie dobrze, a nie wywindują nam początkowych kosztów założenia plantacji.
Jeśli nauczymy się uprawiać i zbierać standardowe odmiany, czas na innowacje na plantacjach borówki amerykańskiej z pewnością nadejdzie. Oby w parze z lepszą ceną.