Jak wybrać sadzonki jagody kamczackiej

Praktyczny poradnik o tym  jak wybrać sadzonki jagody kamczackiej.

Sadzonki jagody kamczackiej a lub suchodrzew jadalny (Lonicera caerulea var. Kamtschatica) jest krzewem długowiecznym o nie dużych wymaganiach klimatycznych. Owoce suchodrzewu jadalnego są jednymi z pierwszych owoców jagodowych dostępnych na rynku owoców deserowych w w kraju. Jagoda kamczacka jest gatunkiem sadowniczym od niedawna uprawianym w Polsce, niemniej jednak ze względu na wielorakie zastosowanie owoców w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym zyskuje na popularności. Owoce bogate są w witaminy makro i mikroelementy, antocyjany i kwas askorbinowy. Między innymi dzięki wyżej wymienionym właściwościom jagoda kamczacka zyskuje na popularności.
Mimo iż wiele aspektów uprawy jagody kamczackiej wymaga dopracowania, to podstawowe zabiegi uprawne począwszy od doboru materiału szkółkarskiego są podobne jak w przypadku innych krzewów jagodowych.

Wybór odpowiedniego materiału szkółkarskiego do zakładania plantacji jest równie ważnym elementem powodzenia uprawy jagody kamczackiej, co wybór i przygotowanie miejsca, zmianowanie czy nawożenie. Warto zastanowić się nad tym i materiał nasadzeniowy jagody kamczackiej zamówić z wyprzedzeniem, aby mieć pewność że odmiany które nas interesują będą dostępne w szkółce w ilościach które potrzebujemy. W zdecydowanej większości gospodarstw szkółkarskich mamy dostęp do sadzonek produkowanych w doniczkach. Materiał doniczkowany daje nam gwarancje ze sadzonka będzie mieć nie naruszoną bryłę korzeniową co pozwala nam sadzić nie tylko wczesna wiosna czy jesienią, ale cały rok. Sadzonki doniczkowane po posadzenie nie są zmuszone do regeneracji systemu korzeniowego, dzięki czemu zwiększa się prawdopodobieństwo przyjęcia się sadzonek jagody kamczackiej. W szkółkach najczęściej sadzonki jagody kamczackiej oferowane są w pojemnikach P9 (0,5 litra) jak również większych 1, 2 lub 3 litrowych.

Sadzonki w większych pojemnikach są droższe w porównaniu od roślin w P9, jednak sadzonki takie są bardziej rozkrzewione i rozbudowane. Jednak należy pamiętać iż podczas oceny sadzonki należy również zwracać uwagę nie tylko na część nadziemną czyli ilość i długość pędów ale również na kondycję i jakość systemu korzeniowego. Aby dokonać obserwacji bryły korzeniowej należy wyjąc roślinę z doniczki i dokonać oględzin korzeni. W dobrej jakość sadzonce powinna mieć jasne i liczne korzenie. Takie korzenie świadczą o poprawnej zdrowotności sadzonki jagody kamczackiej, oraz o tym że korzenie są młode, a sadzonka powinna z łatwością przyjąć się. Jeśli natomiast korzenie są ciemne i poskręcane na dnie doniczki, może to oznaczać iż korzenie w wyniku przetrzymania w doniczce postarzały się a to może skutkować gorszym przyjęciem się rośliny na miejsce stałe . Przed sadzeniem warto rozluźnić delikatnie bryłę korzeniowa , dzięki temu rośliny będą się lepiej ukorzeniać po posadzeniu. Rośliny jagody kamczackiej rdzo dobrze reagują na taki zabieg.

sadzonki jagody kamczackiej - owoce

Jakie odmiany sadzonki jagody kamczackiej najlepiej wybrać?

[ezcol_1half]wybór sadzonki jagody kamczackiej

Kolejnym bardzo ważnym aspektem podczas wyboru sadzonek jagody kamczackiej jest prawidłowy wybór odmian. Do niedawna jagoda kamczacka była traktowana jako roślina o marginalnym znaczeniu w produkcji ogrodniczej, jednak w wyniku prac hodowlach wielu ośrodków naukowych udało się wprowadzić do produkcji odmiany wartościowe pod względem produkcyjnym.
Najważniejsze ośrodki hodowlane pracujące nad jagodą kamczacką są w Rosji Bakczarskim Ośrodku Północnego Sadownictwa (FGUP Bakcharskoe), Japoni (wyspa Hokkaido), Kanadzie oraz w Polsce. Prace hodowlane w ośrodu Rosyjskim prowadzone są przedewszystki na dwuch lokalnych gatunkach Lonicera caerulea var. Edulis oraz Lonicera caerulea var. Kamtschatica, które pochodzą z północno wschodniej Azji ( Syberia, Kamczatka). Stąd też taka wytrzymałość na mróz jagody kamczackiej. Krzewy znoszą mrozy poniżej -40oC a kwiaty nawet do – 8oC.

[/ezcol_1half]

[ezcol_1half_end]

Oba te gatunki różnią się od siebie siłą wzrostu, plonowaniem, wielkością i smakiem owoców. W Japonii oba te gatunki krzyżowano z innym, dziko rosnącym gatunkiem Lonicera caerulea var. Emphyllocalyx. Ma to na celu uzyskanie odmian równomiernie dojrzewających o smacznych owocach. Bardzo zaawansowane prace hodowlane prowadzone są w Kanadzie ( Uniwersytet Saskatchewan). Od ponad 20 lat programy hodowlane oparte są na krzyżowaniu lokalnego gatunku Lonicera caerulea var. Villosa z innymi wcześniej wymienionymi gatunkami. W Polsce prace hodowlana nad jagodą kamczacka rozpoczęła pani Zofia Łukaszewska z mężem Hieronimem. Z prac hodowlanych pani Zofii uzyskano wiele cennych odmian produkcyjnych które są obecnie powszechnie stosowane w nasadzeniach produkcyjnych. Najpopularniejsze odmiany pochodzące z polskich prac hodowlanych to „Wojtek” „Zojka” „Jolanta” „Ruben” „Rebeka”. Obecnie prace hodowlane są ukierunkowane na odmiany o smacznych dużych owocach, które nie będą miały tendencji do opadania i będą nadawały się do zbioru kombajnowego. Szczególnie polecane odmiany do uprawy sadzonki jagody kamczackiej to:

[/ezcol_1half_end]

Wojtek

Krzew o pędach wzniesionych, rośnie na wysokość 1,7m i 1,5m szerokości, kwiaty pojawiają się w pierwszej połowie kwietnia, dla lepszego plonowania wymagają zapylenia krzyżowego. Odmiana polecana jako zapylacz to : Zojka, Ruben, Karina. Owocuje w pierwszej połowie czerwca, przeciętny plon waha się w granicy 6 kg z krzewu.

Zojka

Odmiana charakteryzuje się wysoka plennością i silnym wzrostem. Owoce tej odmiany nie osypują się i nadają się do zbioru mechanicznego. Najlepszym zapylaczem dla tej odmiany jest Wojtek i Ruben

Karina

Krzew tej odmiany posiada pędy wzniesione do 2 metrów wysokości, kwitnie w pierwszej połowie kwietnia, odpowiednim zapylaczem dla tej odmiany jest Wojtek. Owocuje od połowy maja . Odmiana bardzo plenna. Owoce duże długości 2,5- 3cm, podłużne, ciemnoniebieskie, smaczne, słodko kwaśne.

Atut

Pokrój wzniesiony, płasko kulisty, wysokość do 1,5 metra. Kwitnie w połowie maja dla lepszego plonowania wymaga zapylacza, najlepszymi są Wojtek i Duet. Owoce duże średnia masa 1,3 g, ciemno granatowe o przyjemnym aromacie

Duet

Pokrój krzewu wzniesiony, wysokość do 1,5 metra. Kwitnie w połowie kwietnia, jako zapylacz poleca się odmiany Wojtek i Atut. Owocuje w pierwszej połowie czerwca. Owoce duże walcowate o średniej masie 1,3g.

Ruben

Odmiana późna która daje wyjątkowo smaczne owoce.

Rebeka

Odmiana zaliczana do późnych. Owocuje w drugiej połowie czerwca. Odmian plenna, owoce nie osypują się.
Wszystkie wymienione wyżej odmiany i nie tylko dostępne są w naszej ofercie.

Polecamy artykuł o jagodzie kamczackiej przyszłościowy gatunek czyli o przyszłościowym gatunku do nasadzeń towarowych.