Sadzonki borówki

Jak sporządzać sadzonki borówki amerykańskiej (Vaccinium corymbosum)

Sadzonki borówki amerykańskiej można sporządzać na kilka sposobów. Borówka amerykańska, mimo iż może ją rozmnażać na wiele sposobów, to zaliczana jest do roślin które trudno rozmnożyć. Można rozmnażać drogą generatywną, poprzez siew nasion, jednak uzyskane sadzonki z punku praktycznego będą bez użyteczne ponieważ nie będą one dziedziczył cech roślin matecznych. Rozmnażanie z siewu jest wykorzystywane jedynie w pracach hodowlanych.

Borówka amerykańska najlepiej mnożna jest metodą wegetatywną. Znane są metody pozyskiwania sadzonek zdrewniały, zielnych a także ostatnimi czasy bardzo popularne i wydajne staje się rozmnażanie sadzonek borówki amerykańskiej metodą kultur tkankowych.

Zdrewniałe sadzonki borówki amerykańskiej.
Sadzonki zdrewniałe borówki amerykańskiej sporządza tnie się w grudni, najlepsze do tego celu są pędy długości 30-120 cm i grubości ołówka. Ścięte tak pędy przechowuje się w temperaturze 0-5OC, w przewiewnym miejscy w ażurowych skrzyniach wypełnionych torfem lub trocinami. W marcu lub kwietniu tnie się pędy na sadzonki długości 10-12cm Każda sadzonka powinna mieć około 4-5 pąków liściowych, dolne cięcie najlepiej wykonać pod pąkiem. Następnie pocięte sadzonki moczy się w ukorzeniaczu, a następnie umieszcza w podłożu torfowym, w szklarni lub skrzyniach inspektowych w tunelach.

Zielne sadzonki borówki amerykańskiej
Ukorzenianie sadzonek borówki zielnych lub półdrewnianych jest metodą powszechnie stosowaną. Pędy przeznaczone do sporządzenia sadzonek z mateczników pobiera się od drugiej połowy czerwca do połowy lipca. Są to pędy tego roczne. Z pobranych pędów sporządza się sadzonki długości około 10 cm. Sadzonki zielne traktuje się ukorzeniaczem A. Przygotowane w ten sposób sadzonki borówki umieszcza się w podłożu do ¾ ich wysokości. Temperatura podłoża powinna mieścić się w przedziale od 20 do 26OC. Sadzonki takie należy w sposób umiarkowany zacieniać. W trakcie ukorzeniania sadzonki borówki należy zadbać o odpowiednie nawadnianie (najlepiej automatyczne) a także ochronę przed chorobami grzybowymi.. Ukorzenione sadzonki pod koniec sierpnia wymagają wietrzenia i hartowania.

Rozmnażanie metodą in-vitro
Ostatnimi czasy metoda kultur takowych zwana metodą in-vitro, zyskuje na znaczeniu. Jest to niezwykle wydajna metoda ponieważ daje ona możliwość wyprodukowania bardzo dużej ilości sadzonek przy stosunkowo niewielkiej powierzchni. Niektóre źródła podają o możliwości wyprodukowania ponad 10 tysięcy sadzonek przy 6m2 powierzchni laboratorium. Mimo wysokich kosztów początkowych potrzebnych do rozpoczęcia rozmarzania tą metodą (sprzęt laboratoryjny, zapewnienie sterylnych warunków, narzędzie etc.) biorąc pod uwagę ilość sadzonek na które rozbijają się koszty wydatek na pojedyncza sadzonkę jest nie wielki.

Sprawdź naszą ofertę na sadzonki borówki amerykańskiej